A terhesség nem akadálya annak, hogy élvezd a nyarat, bár nem ugyanaz, ha a terhesség első trimeszterében vagy, mintha az utolsóban. Adunk néhány tippet a jó nyárhoz, állapotod ellenére.

Hogyan befolyásolja a nyár a terhességet?

A nyár, a hőség és páratartalom, valamint a légkondicionált terekből való ki- és belépés miatti hirtelen hőmérséklet-változások időszaka. A terhesség alatti vértérfogat-növekedés és a testhőmérséklet emelkedése miatt normális, ha szédülsz, fáradt vagy és nehezen kapsz levegőt.

Ezen kívül lehet, hogy a keringés és a vénás visszaáramlás sem működik megfelelően, ami a hő hatására és az erek összehúzódása miatt a test lehűlése és a hőguta elkerülése érdekében a bokák és a lábak, valamint a kezek megduzzadását okozhatja.

Ahogy említettük, az is normális, ha nehezen veszed a levegőt, és légszomjat érzel. Mindez a hőség és a vérben történő progeszteron hormon növekedése miatt alakulhat ki.

A túlzott hőség stresszt okozhat, növelve az oxitocin hormon és a prosztaglandinok jelenlétét, ami koraszülést válthat ki, ha már a terhesség utolsó szakaszában vagy.
A kiszáradás kockázata is nagyobb. Hőguta, vagy hypertermia is kialakulhat a terhesség alatti testhőmérséklet-emelkedés miatt. A hőguta tünetei az émelygés, hányás, szédülés, tachycardia, fejfájás, kipirosodott bőr vagy ájulás. Ez az állapot, végzetes lehet a magzat számára, ezért azonnal orvoshoz kell fordulni, ha ezt észleled.

Utazhatsz terhesség alatt?

Rendben van, ha terhesen utazol, amíg nem érted el a 36. hetet. E hét után nem tanácsos túl messzire menni, hiszen bármikor beindulhat a vajúdás.
Az első néhány hét általában a hányinger és fáradtság miatt nem kedvező egy messzi út megszervezéséhez, ha várandós kismama vagy. Ha azonban minden rendben van, és az esetlegesen felmerülő egészségügyi problémákat megbeszélted orvosoddal, irány az utazás!

Erre a legalkalmasabb időszak minden bizonnyal a terhesség második trimesztere, legalábbis a legtöbb esetben, mivel a nők általában ilyenkor energikusabbak és kevésbé érzik magukat kényelmetlenül, a hasuk pedig még nem zavaró.
A várandósság alatt pedig bármikor célszerű olyan helyekre utazni, ahol nincs szükség védőoltásra, mivel ezek közül sokat nem lehet beadatni terhesség alatt. Ezenkívül jó egészségügyi rendszernek és minimális higiéniai feltételeknek kell lennie az adott országban, a kockázatok és szövődmények elkerülése érdekében. Kerüld el a túl egzotikus, távoli, forró, veszélyes úti célokat… És mindig legyenek nálad a terhességi dokumentumok, ha valami történne.

Tippek a nyár élvezetéhez terhesség alatt

  1. Kerüld a kijárást a nap legmelegebb óráiban, amikor a legnagyobb a kiszáradás és a hőguta kockázata! A legjobb, ha reggel vagy késő délután indulsz ki sétálni, így elkerülöd a legkárosabb napsugarakat is.
  2. Nagyon meleg napokon ne töltsd az időt otthon zárva, ragadd meg a lehetőséget, hogy zárt, klimatizált helyeken végezz tevékenységet, mint például a moziban, múzeumokban, bevásárlóközpontokban stb!
  3. Védd bőröd a napfénytől! A terhesség alatt a hormonszint emelkedése miatt nagyobb valószínűséggel jelennek meg foltok az arcodon és a kezeden. Használj magas fényvédő faktorú krémet, alkalmazd gyakran, és kerüld a hosszan tartó napsugárzást! Keresd az árnyékokat, és viselj széles karimájú kalapot és napszemüveget!
  4. Viselj könnyű ruházatot, amely légáteresztő anyagokból, például lenből vagy pamutból készült! Válassz semleges színeket, amelyek tükrözik a napfényt! A lábbelinek, lazának, légáteresztőnek és kényelmesnek is kell lennie. Ne feledd azt is, hogy a láb valószínűleg jobban meg lesz dagadva, ezért ne viselj szűk cipőt!
  5. Próbáld hűvösen tartani a házat. Szellőztess reggel és este, és használj légkondicionálót, ha van! De ne legyen túl hideg, mert kiszáríthatja a nyálkahártyát és megfázást okozhat. 24°C-on elegendő.
  6. Igyál sok vizet és folyadékot, hogy hidratált maradj! Izotóniás italok, természetes gyümölcslevek, friss turmixok, fagylalt is jöhet… A gyümölcsök is segíthetnek a hidratálásban, különösen a görögdinnye, a sárgadinnye, a cseresznye, az őszibarack stb. Még azelőtt igyál, mielőtt szomjas lennél!
  7. Módosítsd étrended , és fogyassz friss és könnyű ételeket, például salátákat, hideg leveseket és püréket, stb.! Kerüld a bőséges táplálékot, mert ezek hatására az emésztőrendszer jobban működik, és megemelkedik a testhőmérséklet! És ne fogyassz túl sok sót, visszatartja a folyadékot és fokozza a boka és a lábfej gyulladását!
  8. Mindig legyen nálad ventilátor és vízpermet, hogy gyakran felfrissülj!
  9. Az úszás, a megfelelő időben történő séta és a láb felemelése, amikor otthon tartózkodsz, segít csökkenteni a lábduzzanatot.
  10. Amikor csak teheted, fürödj a medencében vagy az óceánban, hogy friss és fitt maradj.