A szülés az érzelmek időszaka, nemcsak az anyák, hanem az apák számára is. Kilenc hosszú hónap után, amikor hozzászoktunk az életünk folyamatos változásaihoz, itt az ideje, hogy hátunk mögött hagyjunk egy életszakaszt, és kezdjük egy jobbat, immáron együtt a babánkkal!
Kilenc hónapunk volt, hogy megszokjuk a szülés gondolatát, tudva, hogy ez egy új életszakasz kezdetét jelenti, amelyben új kihívások jönnek, amikkel eredményesen kell szembenéznünk és legyőznünk. Felkészültünk rá!
Az elérzékenyülés ellenére azonban vannak alkalmak, amikor különböző okokból a szülésre való gondolás mindenki számára igazi rejtvény lehet.
Felkészültünk rá igen, de tarthatunk attól, hogy ennyi erőfeszítés után a dolgok nem mennek jól, nem tudjuk megélni a pillanatot úgy, ahogy szeretnénk.
Próbáljunk meg együtt véget vetni ennek a félelemnek, hogy a lehető legjobb módon, pozitív energiával és minden pillanatot élvezve nézhess szembe a szüléssel.
Készülj fel a szülésre
A szülésre való felkészülésben kulcsfontosságú, hogy amikor eljön az ideje, a leginkább feltöltődve, a legtöbb pozitív energiával rendelkezzünk. Ezért javasolt, hogy amikor csak tehetjük, menjünk el felkészítő órákra, ahol többek között megtanítanak lélegezni, ellazulni, hogy ne legyen olyan nehéz a szülés. Ezen kívül megismerkedhetünk különböző relaxációs technikákkal, amelyek segítenek búcsút inteni a szülés előtt kialakult szorongástól.
“Mi van, ha a szülés közben elfelejtek mindent, amit ezeken az órákon tanultam?”.
Ez egy több mint ésszerű félelem, de logikátlan. A szülés során a szülésznő segítségedre lesz, akinek fő feladata, hogy emlékeztessen mindarra, amit tudnod kell, arra az esetre, ha a fájdalom vagy az idegesség meggátolna a koncentrációban.
A baba mindig jelez
A terhesség átlagosan 38 hétig tart. Nem kell izgulnod, amiért nem tudod pontosan a baba jövetelének időpontját, hiszen addigra már úgy is fel leszel készülve. Nem érhet meglepetés!
Sokszor jöhet persze egy kellemetlen érzés, ami azt sejtetheti veled, hogy kisbabád készen áll a világrajövetelre, és emiatt rohantok a kórházba, még ha téves is a riasztás. Fő a nyugalom!
Ha viszont az összehúzódások kezdődnek, lehetséges, hogy küszöbön áll a szülés. Mivel az első összehúzódástól a baba megszületéséig nagyjából tizenkét óra telik el, így ismét nem kell félnünk attól, hogy nem érünk be időben a kórházba.
Jó kezekben leszel
Mindannyian félünk, hogy a szülés során nem úgy alakulnak a dolgok, ahogyan azt vártuk. Azonban észben kell tartanunk, hogy egy olyan szakembergárda kezében leszünk, akik tudásukkal segítenek átvészelni ezt a pillanatot, az összes szükséges technológia mellett!
Ráadásul a folyamat során (és előtte is) melletted áll a párod, aki ugyanúgy részt vesz a szülésben, mint te, még ha nem is közvetlenül. Ne habozz elmondani neki a félelmeidet, hogy segítsen ellazulni.
A fájdalom nem elviselhetetlen
Mindenkinek van fájdalomküszöbe, így lesznek olyan terhes nők, akik úgy gondolják, hogy a szülés nem jelent problémát, míg másoknak az első pillanattól fogva kellemetlen lehet.
Mindenesetre, ahogy már említettük, a várandósság alatt elsajátított relaxációs technikák segíthetnek enyhíteni a szülésből fakadó kellemetlenségeket, hogy felkészülj a pillanat leküzdésére.
Egy másik lehetőség az epidurális érzéstelenítés alkalmazása is, amely megszünteti a fájdalomérzetet, bár vannak olyan anyák, akik inkább nem folyamodnak hozzá. Ha szükséged lehet ilyesféle érzéstelenítésre, alá kell írnod egy beleegyező nyilatkozatot, még a szülés előtt.
Légy pozitív!
Bármilyen távoli is, van egy furcsa tény a szüléssel kapcsolatban: azok a nők, akik tisztán negatívan állnak hozzá, több fájdalmat élnek át, mint azok, akik pozitív energiával néznek szembe a pillanattal. A titok abban rejlik, hogy ha pozitívak vagyunk, akkor nagyobb mennyiségű oxitocin szabadul fel, ami egy olyan hormon, amely lehetővé teszi számunkra, hogy elfelejtsük a fájdalomérzetet.