Eljött az igazság pillanata! Egy új kis jövevény érkezik a családodba, és kétségtelenül életed egyik legfelemelőbb pillanata lesz, akár első gyermek, akár sokadik. Így, vagy úgy, de szembe kell nézned a szüléssel.

A természet eme csodája, a szülés, nem mindenkinél történik egyformán. Ezért ebben a cikkben bemutatunk néhány szüléstípust, és néhány alternatívát, amelyek még ismeretlenek lehetnek számodra.

Alacsony kockázatú szülés

Ez a legáltalánosabb eset. A terhes nők 70%-a alacsony kockázatú szüléssel szül. Ebben az esetben a magzat természetes úton jön világra a hüvelyen keresztül.
A legoptimálisabb, ha az utolsó menstruációt követő 37. és 42. hét között történik ez meg.
Mivel természetes szülésről van szó, előfordulhat, hogy a folyamat felgyorsításához nem szükséges hormonokat, például oxitocint beadni vagy sebészeti eszközökkel közbeavatkozni. A szülésnek természetes és spontán módon kell történnie, bár a fájdalom enyhítésére érzéstelenítés is kérhető.

Indukált szülés

Ez esetben a szülés egészségügyi szakember beavatkozásával történik. Ez akkor javasolt, ha a magzatra és az anyára nézve is veszély helyzet áll fenn. Ikerszülés esetén is, vagy amikor az anyának már volt császármetszése a múltban.
Ebben a folyamatban jelen van a gyógyszeres kezelés, valamint a világrahozatal felgyorsítására irányuló műveletek is.
Általában ez a mód császármetszéssel vagy műszeres szüléssel végződhet.

  • Kisebb beavatkozás
    Az indukált szülésnél szükségünk lesz a nőgyógyász jelenlétére a baba megszületésének könnyítése érdekében.
    Az anya állapotától és fájdalmától, valamint a baba helyzetétől és állapotától függően különböző extrakciós módszereket alkalmaznak, például epiziotómiát (gátmetszést).
    Ez egy kis bemetszést a perineumban, a hüvely és a végbélnyílás közötti térben, hogy megkönnyítse a szülést. Egyéb kíméletesebb mechanizmus lehet például a tapadókorong vagy a csipesz.
  • Császármetszés
    Ha nem természetes úton szülsz, műtéthez kell folyamodni. A császármetszés, bár kényes műtétnek tűnik, rutin beavatkozásnak számít.
    Többféle módon végezhetik el, a körülményektől függően.
    Alkalmazzák a baba számára kedvezőtlen helyzetben, a méhlepény leválása vagy köldökzsinór problémák miatt, amelyek esetenként a baba köré csavarodhatnak.
    Ebben az esetben a gyógyulás lassabb lehet.

Alternatívák

A fentebb említettek általában a hagyományos szülési módok, de nem szabad megfeledkeznünk más módszerekről sem, amelyeket egyes anyák választanak gyermekük megszületésére.

Itt van néhány közülük, a teljesség igénye nélkül:

Vízben szülés. Ahogy a neve is sugallja, ez a szülés a vízben történik, akár fürdőkádban, akár medencében.
A szülő hasát meleg vízzel kell befednie, ha több mint 5 centiméterre kitágult, és az összehúzódások egyre gyakoribbak. A külső támogatás kritikus fontosságú lesz a folyamat során.

Leboyer szülés. „Gyengéd szülés” néven is ismert, sokkal nyugodtabb és természetesebb környezetet kínál az anyának, hogy elmúljanak félelmei és feszültségei. Általában hasonló ahhoz a környezethez, amelyben a magzat fejlődik, melegebb, csendesebb helyen. Így a baba, amikor megszületik, nem érzi olyan intenzíven a különbséget a méhen belüli és a méhen kívüli világ között.