Amikor úgy véled, hogy a fogantatás megtörtént, természetes, hogy szeretnél erről megbizonyosdni, és keresed a jeleket, amelyek igazolhatják a gyanúdat, hogy babát vársz. De vajon mik ezek az első tünetek, és mikor jelenhetnek meg?
Melyek a terhesség első tünetei?
A következő tünetek jelentkezhetnek teherbeeséskor, bár nem minden nő tapasztalja őket egyszerre, vagy ugyanolyan intenzitással, így ezek önmagukban nem feltétlenül jelzik a terhesség meglétét.
– Amenorrhoea vagy menstruáció hiánya: kétségtelenül a menstruáció késése a legnyilvánvalóbb tünet. Általában annak elmaradása adja a kulcsot a terhességi teszt elvégzéséhez, amely megerősíti, hogy a teherbeesés megtörtént-e vagy sem. Célszerű legalább két napot várni a menstruáció napjához képest, hogy a terhességi teszt ne adjon álnegatív eredményt. Mivel ezek a tesztek a humán korion-gonadotropin (hCG) hormonnal (az úgynevezett terhességi hormonnal) mutathatók ki, ezért ha a tesztet túl korán végzik el, előfordulhat, hogy annak mértéke még mindig nem elég magas ahhoz, hogy a teszt észlelje.
– Hányinger: a terhes nők mintegy 50%-a szenved ettől a kellemetlen tünettől, amelyet reggeli rosszullétnek is hívnak, de a nap bármely szakában megjelenhet. Gyakran hányással társulnak, mely gyakorisága és intezitása eltérő lehet. Mivel úgy vélik, hogy a hCG hormon növekedése miatt jelenik meg, így fokozatosan, vagy az első trimeszter végére teljesen eltűnik, ahogy ez a hormon egyensúlyba kerül.
– Szédülés: a vértérfogat növekedése és a vérnyomás változása enyhe szédülést okozhat, különösen testhelyzetváltáskor, felkeléskor vagy felálláskor.
– Mell túlérzékenység: a fájdalom, az érzékenység, a feszülés és a növekedés a terhesség első heteiben a mellek normális változásai közé tartoznak. Eleinte azonban összetéveszthető a premenstruációs szindróma változásaival. Az emlő átlagosan 5 cm-t nő, és 1,5 kg-ot „hízik” a terhesség alatt. A mellbimbók is változásokon mennek keresztül, egyre nagyobbak és sötétebbek lesznek. A bimbóudvar megduzzad, és apró dudorok, úgynevezett Montgomery mirigyek jelennek meg rajta.
– Fáradtság és alvás: a test hihetetlen sebességgel dolgozik a terhesség első heteiben, a progeszteron emelkedett szintje miatt is nagyon fáradtak és álmosak lehetünk. Próbálj meg pihenni, amikor csak tudsz!
– Vérzés vagy enyhe hüvelyi pecsételés: az első hetekben gyakori az enyhe hüvelyi vérzés, és nem ad aggodalomra okot, amíg világos, rózsaszín vagy barna színű. Ebben az esetben beágyazódási vérzésről lehet szó, amely a megtermékenyítés után 7-10 nappal jelentkezik. Okozhatja a méh fokozott vérellátása által kiváltott kismértékű vérzés is. Ha bőséges, intenzív vörös színű és erős hasi elszíneződés kíséri, akkor az abortusz tünete lehet, célszerű orvoshoz fordulni.
– Görcsök vagy hasi fájdalom: hasonlóak a menstruációs fájdalomhoz, és a beágyazódás, valamint a méhben fejlődő magzat elhelyezkedése okozhatja az összehúzódásokat.
– Székrekedés: A hormonális változások lelassítják az emésztőrendszert, ami székrekedéshez vezethet.
– Orrdugulás: A megnövekedett hormonszint és a vértermelés az orrnyálkahártya gyulladását és kiszáradását okozhatja, ami orrdugulást és alvás közbeni horkolást okozhat.
– Ételtől való idegenkedés: hirtelen észreveheti, hogy az olyan ételek, amelyeket korábban szeretett, most undort és hányingert keltenek. Ezek a hormonális változásoknak tulajdoníthatók.
– Szaglóérzékenység: fokozódik a szaglás, mely miatt intenzívebben érzékeljük a szagokat, amit hyperosmiának nevezünk. Ez azt is kiválthatja bennünk, hogy idegenkedünk az olyan szagoktól, amelyeket korábban kedveltünk, különösen az olyan kellemes illatoktól, mint a parfümök.
– Megnövekedett étvágy: fokozódik az éhségérzet és bizonyos ételek elfojthatatlan evési vágya is megjelenhet. Ezzel szemben más nőknél csökken az ízérzés (hypogeusia).
– Hangulati ingadozások: a hormonális változások hirtelen hangulati ingadozásokat okozhatnak, így a sírást nevetés válthatja fel, egyik pillanatról a másikra.
– Alaptesthőmérséklet emelkedése: az alaphőmérséklet az, melyet alvás közben ér el a test, és ébredéskor mérjük. Az ovulációt követő napon emelkedik (0,2-0,5 fokkal), és ha megtörténik a fogantatás, több mint két hétig ez magas marad.
– Fokozott vizelési inger: az izomlazító hormonok, a méh méretének növekedése és a szervezetben a folyadék mennyiségének növekedése miatt az első trimeszterben gyakoribbá válik a vizelési inger.
– Fokozott nyálkiválasztás (sialorrhoea): terhesség alatt megsokszorozódik a nyáltermelés, valószínűleg a hormonok miatt.
Mi van, ha nem észlelek semmilyen tünetet?
Ahogy a cikk elején is írtuk, nem minden nő tapasztalja ezeket a tüneteket, és nem is ugyanabban a pillanatban, ugyanabban a formában. Még az is lehetséges, hogy az egyetlen tünet, amelyet észlel, az amenorrhoea. Nem kell aggódnia, ez nem jelenti azt, hogy valami nincs rendben a terhességgel.
Mikor jelennek meg a terhesség tünetei?
Vannak tünetek, melyek a megtermékenyítés után néhány nappal jelentkezhet, például enyhe hasi fájdalom a beágyazódáskor; míg mások egy héttel később jelentkeznek, például beágyazódási vérzés. Azonban a fent említett tünetek többsége általában körülbelül két héttel a megtermékenyítés után jelentkezik, amikor a humán korion-gonadotropin és a progeszteron hormon emelkedni kezd.
Más tünetek fokozatosan alakulnak ki a terhesség első heteiben, amikor a nő a terhességi teszttel, sőt már az első nőgyógyászati látogatásával is megerősítette a meglévő terhességet.
Források:
Goetzl, Laura (2006), Fogantatás és terhesség 35 év után, Pearson Education.
Blott, Maggie (2015), A terhességed napról napra, Barcelona, Edit. Planeta.
Huggins-Cooper, Lynn (2005), Wonderfully Pregnant, Madrid, Szerk., Nowtilus.